Co musisz wiedzieć o implantach dentystycznych?

 

Czym są implanty dentystyczne?

Implant to niewielka tytanowa śrubka, którą wszczepia się w miejsce brakującego zęba. Jej zadaniem jest zastępowanie korzenia. Stanowi filar, na którym mocuje się pracę protetyczną (koronę, most lub protezę). Dzięki takiej konstrukcji odbudowa protetyczna założona na implantach znakomicie odtwarza budowę i funkcję utraconych zębów, co czyni ją najdoskonalszym sposobem uzupełnienia braków w uzębieniu.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie implantologiczne zgodnie twierdzą, że implanty w użytkowaniu niczym nie różnią się od ich naturalnych zębów.

 

Czy implanty są rozwiązaniem stałym?

Trwałość implantów dentystycznych nie jest ograniczona czasowo, ale ma na nią wpływ zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Implant, podobnie jak naturalny ząb, jest chroniony przed infekcjami przez otaczające go dziąsło. Jeśli kamień nazębny nie będzie usuwany, rozwijające się w nim bakterie mogą wywołać stan zapalny. Przewlekłe zapalenie w obrębie implantu może doprowadzić do zaniku kości i w konsekwencji – utraty implantu. Dlatego u osób, u których wykonano leczenie implantologiczne bardzo ważne jest regularne kontrolowanie stanu jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym i cykliczne przeprowadzanie zabiegów higienizacyjnych. Uczęszczanie na wizyty co pół roku jest warunkiem gwarancji na implanty dentystyczne i pozwala cieszyć się zdrowiem zębów przez długie lata.

W Nanodent Pacjenci podejmujący leczenie implantologiczne mają możliwość skorzystania z bezpłatnej higienizacji raz na 6 miesięcy.

 

Czy istnieją przeciwwskazania do założenia implantów dentystycznych?

Implantologia to doskonale przebadana i udokumentowana dziedzina stomatologii. Jej dynamiczny rozwój sprawił, ze stopień powodzenia zabiegów sięga nawet 96%. Obecnie nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania do wszczepienia implantów. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę mogą zdecydować się na leczenie, o ile choroba jest ustabilizowana i są pod stałą kontrolą diabetologa. Przyjmuje się jednak, że Pacjenci, którzy nie ukończyli 16 roku życia nie powinni poddawać się implantacji, ponieważ ich układ kostny nadal się rozwija. Natomiast osoby cierpiące z powodu chorób przyzębia powinni najpierw przejść leczenie periodontologiczne. Wyłączając te wyjątkowe przypadki, praktycznie każda osoba dorosła, która pomyślnie przeszła konsultację z lekarzem stomatologiem może zdecydować się na zabieg wszczepienia implantów dentystycznych.

 

Czy implantacja jest bolesna?

Dzięki rozwojowi nowoczesnej stomatologii zabieg wszczepiania implantów dentystycznych może być przeprowadzony w sposób zupełnie bezbolesny. Wykonuje się go przy użyciu komputerowych znieczuleń, które umożliwiają podanie płynu znieczulającego w komfortowy sposób. Nie stosuje się tradycyjnych strzykawek, ale iniekcję przeprowadza się za pomocą głowicy o ergonomicznym kształcie. Prędkość przepływu środka znieczulającego jest kontrolowana przez komputer, dzięki czemu tkanki nie są rozpychane i Pacjent nie odczuwa dyskomfortu w trakcie i po zabiegu. Technologia ta umożliwia również szybszy powrót do normalnego funkcjonowania po zakończeniu leczenia. Znieczulenie komputerowe eliminuje uczucie odrętwienia i mrowienia, towarzyszące często tradycyjnym znieczuleniom jeszcze długo po zabiegu. Delikatny dyskomfort może pojawić się już po wykonanej implantacji. Jest spowodowany obrzękiem dziąsła w miejscu zabiegowym, który powinien ustąpić w ciągu kilku dni. W tym czasie standardowe środki przeciwbólowe powinny uśmierzyć wszelkie dolegliwości.

 

Dlaczego należy uzupełnić braki zębowe?

Utrata nawet pojedynczego zęba powoduje zaburzenie równowagi w jamie ustnej. Nieleczone braki zębowe mogą pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. By ich uniknąć, warto zdecydować się na uzupełnienie ubytków w uzębieniu za pomocą implantów dentystycznych. Zastosowanie leczenia implantologicznego skutecznie zapobiega większości z wymienionych poniżej skutków:

  • Zanik kości
    Po utracie zęba kość traci odpowiednie obciążenie, w wyniku czego zaczyna stopniowo zanikać. Implant skutecznie pełni funkcję utraconego korzenia zębowego, dzięki czemu ogranicza ten proces. W przypadku jeśli kość zęba w znacznym stopniu zmalała, przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego przeprowadzany jest proces odbudowy kości.

  • Zaburzenie estetyki twarzy
    Braki w uzębieniu negatywnie wpływają na estetykę uśmiechu. Ponadto utrata zębów i stopniowe zanikanie kości niekorzystnie oddziałują na rysy twarzy, m.in. zaburzając proporcje i powodując powstawanie zmarszczek.

  • Trudności z jedzeniem
    Każdy brak w uzębieniu utrudnia przeżuwanie pokarmów. Szczególne problemy mogą mieć miejsce w przypadku bardzo twardych produktów jak jabłka czy orzechy. W trakcie jedzenia może pojawić się ból, który zniechęci do spożywania niektórych produktów, co może spowodować niedobory witamin i minerałów. Ponadto niedokładnie pogryzione kęsy jedzenia obciążają układ pokarmowy i utrudniają jego pracę. W ten sposób braki w uzębieniu oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu.

  • Wady zgryzu i zaburzenia okluzji
    Po utracie jednego z zębów, pozostałe mogą ulec przemieszczeniu. To niejednokrotnie prowadzi do wad zgryzu lub niedopasowania się zębów szczęki i żuchwy. Zaburzenia te mogą powodować bóle głowy, ścieranie się zębów i ich uszkodzenia ze względu na nieprawidłowo rozłożone siły w jamie ustnej Pacjenta.

  • Nieprawidłowa wymowa
    Podczas mówienia język styka się z zębami. Utrata niektórych z nich może spowodować trudności w poprawnym wypowiadania pewnych głosek. Przede wszystkim pojawia się seplenienie, które w skrajnym przypadku może uniemożliwiać poprawną komunikację. Zastosowanie rozwiązań z zakresu implantologii trwale odtwarza naturalną budowę zębów, dzięki czemu przywraca możliwość pięknej i wyraźnej wymowy.

  • Dyskomfort psychiczny
    Osoby posiadające braki w uzębieniu często wstydzą się swojego uśmiechu. Na początku przejawia się to nieświadomym zasłanianiem ust dłonią podczas śmiechu, a w konsekwencji może to prowadzić nawet do całkowitego zrezygnowania z życia towarzyskiego. Uzupełnienie braków zębowych znacznie poprawia samopoczucie i zdecydowanie podnosi pewność siebie.


Co możesz teraz zrobić?

Zaufaj nowoczesnym technologiom, rekomendowanym przez ekspertów na całym świecie. Leczenie implantami to inwestycja w zdrowie zębów i szansa na powrót do dawnego trybu życia. Umów się na konsultację, a nasz zespół zrobi wszystko, by maksymalnie podnieść jakość Twojego codziennego funkcjonowania i podarować Ci wymarzony uśmiech. Możesz zapisać się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 41 362 13 63 lub wypełniając formularz.

Wypełnij formularz lub zadzwoń 
pod numer 41 362 13 63 i umów się na wizytę.

 

Zostaw nam wiadomość

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia? Jesteś gotowy poznać naszych lekarzy i ekspertów stomatologii?

Wypełnij poniższy formularz i umów się na konsultacje!